-
PROFESSOR
Aalborg University
-
Psykologspesialist / psykolog
Helse Møre og Romsdal HF
-
PROSJEKTLEDER
Aptomar
-
Leder
Orkdal Kommune
-
Virksomhetsleder Omsorg
Namsskogan kommune
Nylig avla han fagbrevet innen salg til toppkarakter. Myten om bruktbilselgeren som bruker alle knep for å prakke på kunden en rustet kjerre med flere feil enn bilens kilometerstand, ønsker Gangås å avlive en gang for alle.
- Jeg har i hvert fall ikke merket noen fordommer. Bransjen er mer proff og ryddig nå enn tidligere med flere fagfolk på vei inn. Det var nok flere ”cowboyer” før, så ryktet om den uærlige bruktbilselgeren er nok ikke lenger aktuelt, mener 20-åringen.
Gangås kan med rette kalle seg fagmann etter at oppgaven ble levert til toppkarakter 20. juni. Siste etappe mot fagbrevet er en lang og krevende uke hvor kandidaten blir testet på en rekke felt, kandidaten må vise at teorien og det praktiske sitter. Det hele avsluttes med et intervju som sensor, som ifølge Gangås´ sjef Øystein Thorsen, vanligvis bruker to timer på.
- Intervjuet med Sveinung tok bare 15 minutter. De visste ikke hva mer de skulle spørre om, sier Thorsen med et smil.
Arbeidsdagen som før
Den ferske fagmannen er fornøyd med hvordan testuka gikk.
- Alt gikk ikke helt etter planen, men det gjør det sjelden. Jeg synes likevel det gikk bra, sier buvikingen, som fikk toppkarakteren ”meget godt bestått”.
Nå ser Gangås fram til å praktisere det han lært. Skjønt, så mye annerledes blir ikke arbeidshverdagen. Som lærling hos Nestor bil har han utført alle oppgaver knyttet til salg og det kommer han til å fortsette med.
- Det blir ikke så stor forskjell rent praktisk. Fagbrev gir meg en fordel, så det er greit å ha det på plass. Trygg i jobben har jeg imidlertid følt meg hele tiden, sier Gangås.
Thorsen forteller at det er første gang Nestor bil har tatt imot en lærling. Han mener ordningen gir bedriften et fortrinn.