Tips oss

Tips oss 24 timer i døgnet på 934 50 100

  • Ring 934 50 100 (telefonen er betjent hele døgnet)
  • Send e-post til tronderbladet@tronderbladet.no
  • Send SMS eller MMS med bilder til 2399, kodeord TB TIPS

Elektronisk resept i Sør-Trøndelag

Bort med uforståelig doktorskrift

5.juni innføres elektroniske resepter i Sør-Trøndelag. Dermed blir det slutt på at pasienter trenger å oppsøke legekontoret for å få fornyet resepter om det ikke trengs legekonsultasjon, og det blir vanskeligere å forfalske resepter.

E-resepten blir gradvis innført over hele landet, og i løpet av 2013 skal den være innført i alle fylker.

Helsedirektoratet er positiv til e-resepten, og mener den vil bidra til tryggere legemiddelbruk, enklere rutiner og bedre utnyting av samfunnets ressurser.

- E-resept vil redusere omfanget av medisineringsfeil, og gi økt pasientsikkerhet. en viktig faktor er at reseptene blir mer korrekt utfylt fordi legen på en enkel måte kan gjøre nytte av oppdatert produktinformasjon fra Statens legemiddelverk, skriver Helsedirektoratet på sin nettside.

Dersom pasienten gir samtykke, vil legen få oversikt over hva andre leger har skrevet ut av medisiner. Helsedirektoratet forventer en nedgang av pasienter som oppsøker legekontorene for å hente resepter som kan fornyes uten legekonsultasjon fordi pasientene kan gå direkte til apoteket. Apotek og bandasjist kan laste ned resepten elektronisk.

Disqus
Nyheter

Advarer mot pågående pengeinnkrevere

Ville først ha folk til å signere lister på Støren

Landstreff i Melhus for hundeeiere

Hundeutstilling der det løpes fort

Hele Rørosbanen åpner snart

Jernbaneverket mer optimistisk

Takker du nei til kvittering?

Reitan-gruppen sparer millioner på kundens valg

Advarer mot pågående pengeinnkrevere

Ville først ha folk til å signere lister på Støren

Landstreff i Melhus for hundeeiere

Hundeutstilling der det løpes fort

Hele Rørosbanen åpner snart

Jernbaneverket mer optimistisk

Spiller for hjertesyke barn

Veldedighetskamp i Horghallen

Takker du nei til kvittering?

Reitan-gruppen sparer millioner på kundens valg

Nå kan du gi til loppis på Støren

Ett av de største loppemarkedene i området

Med gatebil til filmpremiere på Støren

Nypolerte biler klar til biltreff

Vet du hva dette ble brukt til?

En nyttig gjenstand i mange hjem