Søk i skattelistene

Fullt navn:(Etternavn Fornavn)

Mest debatterte sak
Siste 10
Trøndertun utvider (03.09 | 09:18)
Hytteeier bygde ulovlig (03.09 | 07:57)
Barn på meitemark-jakt (03.09 | 09:45)
Slik kan ny E6 bli (02.09 | 11:42)
Si din mening
Har du bundet renta?
Ja
Har ikke lån
Nei, og skal ikke gjøre det.
Skal gjøre det
Vurderer å binde renta
Vet ikke
Søk i arkivet
TV-adressa:
Freder sjøørreten i Gaula
Men det er fortsatt lov å fiske fra land i Buvika
SLUTT: Det er nå slutt på sjøørretfiske i Gaula. Foto: Gaula natursenter.
Del artikkelen på Facebook

Bestanden av sjøørret går gale veien i Sør-Trøndelag, og Fylkesmannen har derfor fredet sjørreten i tre år i blant annet Gaula.

Fredningsbestemmelsen er strengere enn innspill i høringsrunden. I høringa ble det foreslått at en døgnkvote på en sjørret er tilfredsstillende fredning, men Fylkesmannen er så bekymret for bestanden at full fredning er innført. Fredningen inntrer allerede i år, og gjelder ut sesongen 2011.

Ikke i sjøen

Fylkesmannen har ikke innført fredning for sjøørret-fisket fra land. Slikt fiske er populært blant annet fra land i Buvika, og sesongen for de ivrigste har allerede startet. Årsaken til at ei slik fredning ikke er innført nå, er ifølge miljødirektør Stein Andreassen hos Fylkesmannen at de ikke kan innføre den. Den må innføres av Direktoratet for naturforvaltning.

- Det er ei negativ utvikling i sjøørret-bestanden, og det er pussig. Vi vet ikke hvorfor sjøørretbestanden i Trondheimsfjorden og ved Hitra går ned. Ved Hitra vet vi at det er et voldsomt trykk på oppdrett og lakselus. I Oslo-fjorden er det oppgang, sa Andreassen under et møte Fylkesmannen torsdag arrangerte i Melhus om Gaula.

Uklar årsak

Siden registreringene startet, har fangstene av sjøørret i elv gått bare en vei, og det forundrer ansatte hos Fylkesmannen. Andreassen sier til Trønderbladet at en mulig årsak som er lansert, er at vinterflommer kan ha gjort innhogg i vinterbestanden.

Det er også uklart om det er avrenning fra bekker til viktige vassdrag som kan forstyrre gyting.

Tips en venn om denne saken !
 

Skriv din mening
Send meg svar
 
Fredet sjøørett
20.03.09 - 13:14
Ho Malena, kjerringa mi, lure på hvordan fylkesmannen ser forskjell på laks og sjøørret når han som fiske itj gjør det, men slår i hjæl den med en sten og spring når han skull ha slept uti at laksen?
Av: Kronblom Svar på innlegget
dette er IKKE nok
20.03.09 - 12:26
det her er ikke nok. det er størst press på fiske i gaulaosen. fisker selv der en god del og på våren er det utrolig mange fiskere der, både med sluk, flue, båt og garn. har observert båter fiske godt innenfor grnesn elv/sjø. en annen ting å tenke på er at sjøørreten må ha gode gyteforhold for å oppretholde gode tall. mange av de små gytebekkene er totalt ødelagt og da hjelper det lite at fisken fredes. nok mat må den ha og, mange av sjøørettene er i dårlig kondis selv sent på året når de skal være feit og klar for å gyte.... oppdrettnæringa og lakselus orker jeg ikke gå inn.... får at sjøørreten skal klare seg må det satses skikkelig med gjennoppretting av gytebekker, fredning og strenger og hyppigere kontroll av ulovlige sjøørretgarn. og alle som faktisk synes at sjøøøreten er en verdifull sportsfisk burde ta et tak og gjøre noe dugnad. tofa burde gå med et eksempel opg arangere noe slikt....
Av: igor soldo Svar på innlegget