Tips oss

Tips oss 24 timer i døgnet på 934 50 100

  • Ring 934 50 100 (telefonen er betjent hele døgnet)
  • Send e-post til tronderbladet@tronderbladet.no
  • Send SMS eller MMS med bilder til 2399, kodeord TB TIPS
ØNSKET TRASÉ: Den fargede linjene viser alternativet som kommunen har vedtatt å gå inn for. (Foto: Statens vegvesen)

ØNSKET TRASÉ: Den fargede linjene viser alternativet som kommunen har vedtatt å gå inn for. Foto: Statens vegvesen

Går for å bygge ny vei

I forbindelse med at planprogrammet for fylkesvei 30 langs Bones – Kjelden nå er lagt ut på høring, ble det torsdag kveld arrangert et møte mellom grunneiere, kommunen og Statens vegvesen.

Der ble det forklart at tre mulige alternativer har blitt diskutert. Alternativ to og tre fulgte i stor grad den eksisterende veien, mens alternativ én er å anlegge ny vei nord for dagens vei. Kommunen har tidlig signalisert at de ønsker å bedre veien mest mulig, og ønsket helst at utbedring av Bonesdalen også kom inn i planen. Siden Bones – Kjelden opprinnelig ikke var med i fylkesveiplanen for 2011-2014, men kom inn på grunn av skadene på broen etter flommen i 2010, har det ikke vært aktuelt fra fylkeskommunens side å bevilge penger til å innlemme Bonesdalen i planene. Helge Grenne, enhetsleder i Midtre Gauldal kommune, fortalte på møtet torsdag at kommunen har vedtatt å gå for alternativ én, å bygge helt ny vei nord for den eksisterende veien, fordi de ønsker å heve standarden på veien mest mulig når det likevel må gjøres noe, og at de har erkjent at dette var det beste alternativet innenfor de rammene som fylkeskommunen har satt. 

Vei over dyrket mark

På grunn av det kommunale vedtaket, konsentrerer Statens vegvesen seg nå kun om alternativ én. Torgeir Moen, veiplanlegger i Statens vegvesen, sa at ulempene med dette alternativet opp mot de to andre, var at det berører mer dyrket mark, at en fritidsbolig som ligger helt nede ved Bua kanskje må innløses og at veien vil bli lagt utenom blomsterbutikken Blomstergleder, som dermed står i fare for å miste kunder. Fordelene med dette alternativet er at veien ikke vil komme i direkte konflikt med boliger og at det gir større muligheter for å utbedre veien betraktelig.

Usikker skjebne for gammel bru

Hva som vil skje med den gamle brua er ennå uklart. Siri Helgemo fortalte at brua har fått betydelige økte vedlikeholdskostnader etter flommen i 2010. Fylkeskommunen har gitt klare signaler om at de ikke vil ha ansvar for den, og det er høyst tvilsomt at kommunene ønsker å overta dette ansvaret. Fylkeskommunen som kulturminnemyndighet kan likevel ønske å bevare brua, som er fra 1924. Det ble uttrykt ønske fra salen om å benytte den gamle brua til gang- og sykkelvei, men så lenge ingen vil påta seg framtidig vedlikehold, ser det ut som en lite sannsynlig mulighet. Hva som skjer med brua vil bli avklart i løpet av planprosessen som nå er i gang.

Mulig byggestart i 2014

Det ble på møtet besluttet at det i løpet av høsten vil bli satt av tid til en befaring, hvor kommunen og Statens vegvesen sammen med grunneierne skal gå den nye traseen, slik at grunneierne på best mulig vis skal få forklart sine behov.

Statens vegvesen ser for seg at byggingen av veien kan starte i løpet av våren 2014, dersom prosjektet kommer inn i fylkesveiplanen for 2013-16 og kommunen vedtar planen som Statens vegvesen utarbeider.

Disqus
INFORMERTE BERØRTE: Siri Helgemo fra utbyggingsseksjonen i Statens vegvesen møtte torsdag grunneiere og andre berørte, for å informere om den videre planprosessen. (Foto: Petter Fløttum)

INFORMERTE BERØRTE: Siri Helgemo fra utbyggingsseksjonen i Statens vegvesen møtte torsdag grunneiere og andre berørte, for å informere om den videre planprosessen. Foto: Petter Fløttum

New Articles

Registrerer kulturminner i Melhus

Kommunen valgt ut som pilot

- Kunne ha vært mer smidig overfor bilselger

Næringsforeninga kritisk til at Jan Kåres Bil fikk tre uker på seg til å pakke sammen

23 bilister fikk forenklet forelegg

UP hadde fartskontroll i Soknedal

1372 enheter truet av tvangsavvikling

Aksje- og allmennaksjeselskap, boligbyggelag, samvirkeforetak og europeiske foretak som ikke har oppfylt innsendingsplikten for årsregnskap for 2011 står i fare for å bli tvangsavviklet.

Advarer mot pågående pengeinnkrevere

Ville først ha folk til å signere lister på Støren

Landstreff i Melhus for hundeeiere

Hundeutstilling der det løpes fort

Hele Rørosbanen åpner snart

Jernbaneverket mer optimistisk

Spiller for hjertesyke barn

Veldedighetskamp i Horghallen

Takker du nei til kvittering?

Reitan-gruppen sparer millioner på kundens valg

Nå kan du gi til loppis på Støren

Ett av de største loppemarkedene i området

Med gatebil til filmpremiere på Støren

Nypolerte biler klar til biltreff

Vet du hva dette ble brukt til?

En nyttig gjenstand i mange hjem